Mars Neden Kırmızıdır?

Kızıllığıyla hepimizin dikkatini çeken Mars gezegenine neden Kızıl Gezegen dendiğini hemen hemen hepimiz biliyoruz. Kiremit kırmızını andıran tonuyla Mars kızıl gezegen adını hak etmiyor değil. Peki Mars neden kırmızıdır? Ya da en azından Mars yüzeyi neden kırmızıdır? Cevaplamadan önce gezegen hakkında ufak birkaç bilgi verelim.

Sistemimizin Güneş’e uzaklık bakımından dördüncü gezegeni olan Mars, bir yılını 669 günde tamamlamaktadır. Kendi etrafında dönüş süresi ise yaklaşık 24.5 saattir. Phobos ve Deimos adında iki şirin ve yuvarlak olmayan uydusu bulunmaktadır. Atmosferi son derece seyrek olmakla birlikte çok yüksek miktarda karbondioksit içermektedir. Yani Mars yüzeyinde insan yaşamına elverişli koşullar bulunmamaktadır.

Yüzey şekilleri olarak Dünya’dan epey farklıdır. Üzerinde, yüksekliği Everest’in üç katı olan Olimpos Dağı yer almaktadır. Bu dağ sistemimizdeki en yüksek dağ ünvanını taşımaktadır. Aynı zamanda sistemin en büyük kalyonu olan Valles Marineris de Mars üzerinde yer almaktadır. Zaten fotoğrafına baktığınızda bu devasa yarık hemen göze çarpmaktadır.

Bu kısa bilgilendirmenin ardından gelelim esas meselemize…

Mars Neden Kırmızıdır?

Oluşum sürecinde Mars atmosferinin barındırdığı temel gazlarla, Yer atmosferindekilerin hemen hemen aynı olduğu düşünülür. Ancak Mars’taki volkanik etkinliklerin durması, atmosferindeki karbondioksidin, gezegenin yüzeyindeki karbonatlı kayaçlarda hapsedilmesine yol açmıştır. Bu durumda atmosferde sera gazı etkisi yaratan karbondioksit miktarı gittikçe azalmış, doğal olarak da ortalama sıcaklıkta düşüş başlamıştır. Sıcaklık düştükçe bu sefer de atmosferdeki su buharı yoğunlaşması artmış, yani yağışlarda bolluk başlamıştır.

Her yeni yağışla beraber, atmosferde geriye kalan karbondioksit de yüzeye taşınmış ve bu gazın atmosfer yoğunluğu iyice düşmüştür. Yağışlarla beraber atmosferde gittikçe seyrelen su buharı ve karbondioksit sebebiyle gezegenin atmosferi incelmiştir. Bu durumun doğal sonucu ise, atmosferin Güneş’ten gelen morötesi ışınıma karşı oldukça geçirgen hale gelmesidir. Bu ışınım, atmosferde az miktarda kalmış olan su buharı (H2O), karbondioksit (CO2) ve azot (N2) moleküllerini parçalamaya başlamış ve bunlar içindeki H, C, N ve O atomlarının uzaya kaçmasına neden olmuştur.

Tam Boyut İçin GÖRSELE TIKLAYIN.
Mars Neden Kırmızıdır?

Sonuç

Şimdi diyeceksiniz ki “İyi de sen 2 saattir Mars atmosferinin yapısını, neden inceldiğini falan anlatıyorsun. Mars yüzeyinin kırmızı olmasıyla bunun ne ilgisi var?” Şu ilgisi var efendim; işte bu oksijen atomlarının uzaya kaçmayı beceremeyen yeteneksiz bireyleri, yüzeyde bulunan kayaçlardaki demirle etkileşerek, yani oksitlenerek, gezegene “Kızıl Gezegen” denmesine neden olmuştur.

Sözün özü; Mars aslında paslı bir gezegendir. O kızıl tonları çekici bulup oraya gitmeye heves edenler, yanlarına pas çözücü almayı unutmasınlar 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.