Mars Neden Kırmızıdır?

Oluşum sürecinde Mars atmosferinin barındırdığı temel gazlarla, Yer atmosferindekilerin hemen hemen aynı olduğu düşünülür. Ancak Mars’taki volkanik etkinliklerin durması, atmosferindeki karbondioksidin, gezegenin yüzeyindeki karbonatlı kayaçlarda hapsedilmesine yol açmıştır. Bu durumda atmosferde sera gazı etkisi yaratan karbondioksit miktarı gittikçe azalmış, doğal olarak da ortalama sıcaklıkta düşüş başlamıştır. Sıcaklık düştükçe bu sefer de atmosferdeki su buharı yoğunlaşması artmış, yani yağışlarda bolluk başlamıştır. Her yeni yağışla beraber, atmosferde geriye kalan karbondioksit de yüzeye taşınmış ve bu gazın atmosfer yoğunluğu iyice düşmüştür. Yağışlarla beraber atmosferde gittikçe seyrelen su buharı ve karbondioksit sebebiyle gezegenin atmosferi incelmiştir. Bu durumun doğal sonucu ise, atmosferin Güneş’ten gelen morötesi ışınıma karşı oldukça geçirgen hale gelmesidir. Bu ışınım, atmosferde az miktarda kalmış olan su buharı (H2O), karbondioksit (CO2) ve azot (N2) moleküllerini parçalamaya başlamış ve bunlar içindeki H, C, N ve O atomlarının uzaya kaçmasına neden olmuştur.

Sonuç

Şimdi diyeceksiniz ki “İyi de sen 2 saattir Mars atmosferinin yapısını, neden inceldiğini falan anlatıyorsun. Yüzeyin kırmızı olmasıyla bunun ne ilgisi var?” Şu ilgisi var efendim; işte bu oksijen atomlarının uzaya kaçmayı beceremeyen yeteneksiz bireyleri, yüzeyde bulunan kayaçlardaki demirle etkileşerek, yani oksitlenerek, gezegene “Kızıl Gezegen” denmesine neden olmuştur.

Sözün özü; Mars paslı bir gezegendir. O kızıl tonları çekici bulup oraya gitmeye heves edenler, yanlarına pas çözücü almayı unutmasınlar 🙂

Tam Boyut İçin GÖRSELE TIKLAYIN.
TAM BOYUT İÇİN GÖRSELİ YENİ SEKMEDE AÇIN.

Hey, Bizi Facebook’ta Takip Eder misin!