Mars One Projesi Hakkında

İnsanlığın aklını kurcalayan bir soru var : Acaba Dünyadan başka bir gezegende yaşayabilir miyiz ?. Sizce bu mümkün mü? Hollandalı girişimci Bas Lansdorp önderliğinde gerçekleşen bu proje, 2020 2030 yılları arasında Mars gezegenine koloni kurmayı hedefliyor. Proje kar amacı gütmediği için gelirlerini bağışlardan, reklamlardan, sponsorlardan ve hediyelik eşyalardan sağlıyorlar. Proje için ayrılan bütçe şu an çok düşük ve kaynak yetersizliğinden dolayı gönderilecek araçların yapımında anlaşmazlıklar mevcut. Projenin ilk duyurulduğu tarih Mayıs 2012. NASA dan farklı bir kuruluşun gerçekleştirdiği bu proje ilk başlarda olumsuz tepkiler aldı ve atılacak adımların bir çoğu bir kaç sene ileriye ertelenmiş durumda.

Proje birkaç aşamadan oluşmaktadır. İlk olarak 2016 yılına kadar bir ilişki uydusu ile istihbaratçı aparatı ve daha sonra da 2023 yılında kalıcı olarak yerleşim kurmak adına 4 astronot gönderilmesi planlanmaktadır ( Bu planlar ileri tarihlere ertelendi). 4 astronotun yaşamına bağlı olarak daha sonra da her 2 yılda bir, 4 kişiden oluşan grupların Mars’a gönderilmesi planlanmaktadır. Fakat şu ana kadar Aday havuzundan gönüllülerin seçilmesinden başka bir gelişme kaydedilmemiştir. Marsa gönderilecek 4 kişilik mürettebatın tek yönlü yolculuğunun maliyeti yaklaşık 6 milyar dolar.
Mars gezegenindeki hava şartlarının kötü olması nedeniyle bir çok gök bilimci bu projeye sıcak bakmıyor. Projeyi olumsuz olarak eleştirenler arasında Kanadalı eski astronot Julie Payette, Almanyalı eski astronot Ulrich Walter ve Aya ayak basan Buzz Aldrin de var. Ayrıca NASA da bu göreve karşı çıkanlar arasında. Mayıs 2012 de yapılan açıklamada Astronotların Marstaki yüksek radyasyona uzun süre dayanamayacağını bildiriyor.
En ilginç eleştiri ise Birleşik Arap Emirliklerindeki İslam liderlerinden geldi. Astronotların Mars gezegenine yapacakları tek yönlü yolculuğu intihar olarak değerlendiren liderler, İslam dininde intiharın günah olduğunu söyleyerek projeye karşı çıktılarını belirttiler.
Hey, Bizi Facebook’ta Takip Eder misin!

Gokbilimi.Net'in kurucusu, yöneticisi ve tasarımcısı.. Astronomiyi yaşam tarzı olarak gören ve daima araştıran, araştırmakla da yetinmeyip sorgulayan ve şüphe duyan birisi. Bilimin aydınlattığı yolda durmadan ilerlerken başkalarını da bu yola sokmaya çalışan bir yıldız tozu..