Mars Yaşamsal Düzeyini Nasıl Kaybetti ?

Göğün Bilimini Yeryüzüne Aktarıyoruz!

Mars Yaşamsal Düzeyini Nasıl Kaybetti ?

Mars Yaşamsal Düzeyini Nasıl Kaybetti ?

4 milyar yıl önce kızıl gezegen Mars’ın aynı Dünya gibi yaşamsal koşullara sahip bir gezegen olduğunu Marsa gönderilen birçok uzay aracı sayesinde biliyoruz. Bu bilgiye kanıt olarak ise Mars’ın yüzeyinde sıvı su tarafından meydana gelmiş olan akarsu izlerini ve kızıl gezegende keşfedilen atomik oksijeni örnek gösterebiliriz.

Sıvvı suyun oluşturmuş olduğu akarsu izleri

Sıvı suyun oluşturmuş olduğu akarsu izleri
Peki kızıl gezegen Mars nasıl oldu da yaşamsal yüzeyini kaybederek kurak bir hale dönüşmüştür ?

Bu sorunun cevabı : Güneş rüzgarları

4 milyar yıl önce kızıl gezegen Mars

4 milyar yıl önce kızıl gezegen Mars

4 milyar yıl önce Güneş gençken, şimdiki halinden daha aktif ve güçlü bir yıldız olduğu için Mars, Güneş’in güneş rüzgarlarına karşı koyamıyordu ve bu rüzgarlar kızıl gezegenin atmosferini her geçen gün daha fazla inceltiyordu. Mars’ın Güneş rüzgarları yüzünden atmosferindeki gazı kaybedişi ve incelmesini günümüzde hala gözlemleyebiliyoruz. (Atmosferi günümüzde oldukça seyreldiği için fotoğraflarda incecik bir tabaka gibi gözükmektedir.)

Bu açıklamadan sonra aklınıza şöyle bir soru takılmış olabilir; Marsa ulaşan güneş rüzgarı kızıl gezegene bu kadar zarar verebiliyor ise Dünyadaki yaşamsal koşul nasıl kaybolmadı ?

Bu sorunun cevabı ise; Dünya’da, Mars’ta olmayan ve güneş rüzgarlarının gücünü büyük oranda azaltan Manyetosfer tabakasının bulunmasından dolayıdır. Yani Mars gezegeninin manyetik alanı Dünya kadar güçlü olamadığı için Güneş’e Dünya’dan uzak olmasına rağmen bu yüklü parçacıklardan (Güneş rüzgarları) kendini koruyamamış ve atmosfer ile sıvının büyük bir kısmı uzaya savrulmuştur. Aklınız karıştıysa fotoğrafla durumu şöyle izah edebiliriz.

Dünya ve Mars'ı yaşamsal bakımdan ayıran en temel faktör manyetik alandır.

Dünya ve Mars’ı yaşamsal bakımdan ayıran en temel faktör manyetik alandır.
Dünya’nın yüzeyine ulaşmadan önce manyetosferden geçen güneş rüzgarları bu katmanda gücünü büyük oranda kaybederek gezegenimize büyük oranda zarar verememektedir. Buradan anlaşılacağı üzere Mars manyetosferden yoksun olduğu için güneş rüzgarlarına karşı koyamamıştır ve şimdiki kurak haline gelmiştir. Biliyoruz, eğer Mars’ta manyetik alan Dünya kadar güçlü olsaydı şuan birçok insan orada yaşamaya başlamıştı bile. Fakat komşumuzun hayatı, bizim hayatımız başlamadan sona erdi ve zamanı gelince bizim de hayatımız maalesef sona erecek..

Gözlerinizi Uzay’dan ayırmayın, herkese iyi günler.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir