Mavi Ay Nedir, Ne Değildir?

Göğün Bilimini Yeryüzüne Aktarıyoruz!

Mavi Ay Nedir, Ne Değildir?

Ay içerisinde 2 defa ayın dolunay halini almasına Mavi Ay adı verilmiştir. Ay daha önce 2 Temmuz 2015 tarihinde dolunay haline gelmiştir. 31 Temmuzda tekrar dolunay halini alacağı için bu olaya ithafen denmektedir.

Peki ay gerçekten mavi halini alacak mı derseniz, atmosferdeki kül miktarının fazla olmasından(orman yangını, volkanlar), uzun mesafeli kum fırtınalarından(sahra kumu) ve bazen de havadaki nemden dolayı ay mavimsi bir renk alabilir. Nemli havalarda da 1 mikron ve civarındaki su damlacıkları mavi filtre görevini üstlenerek ayın mavimsi renkte gözükmesine neden olur.

Yani görüldüğü üzere Ay mavi olmaz, atmosferik olaylardan dolayı maviymiş gibi görünür.

Yani görüldüğü üzere Ay mavi olmaz, atmosferik olaylardan dolayı maviymiş gibi görünür.Mavi Ay Geçmişi

1883 yılında Endonazya’da Krakatoa yanardağı patladığı zaman, insanlar Ay hangi evrede olursa olsun hep mavi renkte gördüler. Bazı geceler ise Ay yeşil renkte gözüküyordu. Bu patlamayı bilim insanları 100 megatonluk nükleer bombaya benzetmişlerdir. 600 kilometre uzaklıktaki insanlar dahi top patlamasına benzer sesi duydular ve yanardağdan çıkan çok miktarda toz Dünya atmosferine karıştı. Bu nedenle insanlar Ay’ı mavi renkte gördüler.

1 mikron boyutundaki tozlar kırmızı ışığı saçar ve diğer renkleri geçirir İşte bu nedenle Ay’ın beyaz ışığı bu toz bulutlarından geçtiğinde genellikle mavi bazen da yeşil renge dönüşmüştür.Eflatun rengindeki Güneş ve gece parlayan bulutlar da yine bu sırada görülen ilginç görüntülerdir. Bu tozların etkinliği 4-5 yıl sürmüştür. Başka volkanik patlamalar da Ay’ın mavi renkte gözükmesine neden olmuştur.

Eğer düşündüğünüz mavilik bu tondaysa üzgünüz, bu tonda bir maviliği sadece filmlerde görebilirsiniz :)

Mavi Ay olayında eğer düşündüğünüz mavilik bu tondaysa üzgünüz, bu tonda bir maviliği sadece filmlerde görebilirsiniz 🙂

Örneğin 1983’de Meksika’da El Chichon, 1980’de St Helen ve 1991’de Pinatuba yanardağ patlamaları sırasında da Ay’ın mavi renkte görüldüğü konusunda gözlemler var Bu durum çoğu zaman büyük orman yangınlarında da ortaya çıkar. Bu gibi durumlarla karşılaşınca insanlar mavi ayın, ay mavi renk aldığında düşünmekte. Ancak başta da belirttiğimiz üzere ay içerisinde Ay, 2 kez dolunay olduğunda bu adı alır. Bu durumlar ise tesadüfi durumlardır. Yani üstte de belirttiğimiz gibi bir volkan patlamasına tarihsel olarak denk gelen asıl Mavimsi Ay olayı gerçekleşince insanlar da Ay’ın gerçekten her Mavii Ay olayında mavi renk alacağını düşünmektedir. Ve her olayda olduğu gibi medyamız da bu durumdan epeyce faydalanarak sizleri kandırmakta ve ceplerini doldurmaktadır. Başka bir yazımızda görüşünceye dek esen kalın 🙂

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir