Mavi Gün Batımı

Göğün Bilimini Yeryüzüne Aktarıyoruz!

Mavi Gün Batımı

Bir şekilde Mars’a gittiniz. Sevdiğinizle bir gün batımı izlemeye kalkıştınız. Çereziniz, gazozunuz, her şeyiniz hazır. Ancak o da ne?!! Kimse sizi uyarmadığı için şaşıp kaldınız, çünkü Güneş ufacık…Üstelik de mavi mavi batıyor.
Elbette ki hiçbir şeyden habersiz ve tesadüf eseri Mars’a gitmek mümkün değil, işin o kısmı şaka şamata, ama gün batımının mavi olduğu ve Güneş’in ufacık göründüğü kısmı son derece gerçek.


Peki Bunun Sebebi Ne Ola ki?

Sebebi şu; Mars’ın son derece seyrek bir atmosferi vardır ve seyrekliği yetmezmiş gibi bir de yüzeyden havalanan tozlarla kaplıdır bu atmosfer. Yer’in atmosferindekinden farklı gazlar içeren ve tozlara gark olan bu atmosfer, Güneş ışığının mavi görünmesinin sebebidir. Atmosfere gelen mavi ışık, bu tozlar tarafından soğurulur, kırmızı ışıksa etrafa saçılır. Bu da bize ağız tadıyla bir gün batımı izletmemeye yeterli sebeptir (tabi benim gibi, en çok sevdiği renk mavi olanlar için bu bulunmaz bir nimet aslında). Güneş’in daha ufak görünmesinin sebebi ise Mars’ın Güneş’e olan uzaklığının, Yer’in Güneş’e olan uzaklığından fazla olmasıdır. Altında başka sebepler aramayalım lütfen! :p

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir