Nasıl Astronot Olunur?

Göğün Bilimini Yeryüzüne Aktarıyoruz!

Nasıl Astronot Olunur?

Birçok çocuğun hayalidir astronot olmak. Ailece gidilen gezmelerde, o evdeki çocuklarla bir olup “haydi ‘uzaycılık’ oynayalım” diyerek hayali mekiklere binilir. Galaksiler arasında gezilir, tozulur…

Gökyüzünden büyülenmek için çocuk olmaya ihtiyaç yok elbette. Hemen hemen hepimizin ilgisini çeker her zaman, gerek görüntüsünün güzelliği, gerek bilinmezliklerinin çekiciliğiyle. Çocuklar için “bir gün ben de astronot olcam!” hayalidir gökyüzü…Liseli bir genç için, altında oturup hayal kurulacak bir dekordur. Yetişkin biri için, belki romantizm ve anılardır. Bir astronom içinse bunlardan daha fazlasıdır.

Bu noktada hayallerinizi yıkıyorum ve ekliyorum; astronom ya da astronot olursanız, artık gökyüzü romantizmden çok, “şu yıldızın uzaklığı kaç parsekti yahu?!” sorusudur sizin için. En azından benim için buna dönüştü (: Gözünüz korkmasın; istediğiniz an hayal kurma moduna girebilirsiniz yine de.

Astronot olmak iyi hoş da…Nasıl olunur ki bu? Öyle ya, etrafımızda hiç ‘astronot okulu’ yok. Bazen uzay bilimleri ya da uzay mühendisliği bölümlerinden mezun olanların astronot olacağı sanılıyor. Maalesef ülkemizde geçerli olan bir şey değil bu. Zira uzay üssümüz, ajansımız vesairemiz olmadığından, astronot olmamızın da ülke için bir anlamı yok. Elması olmayan, ama elma soyacağı olan bir adam kadar anlamsız olurdu sanırım bu.

O halde ne olacak? Astronotluk hayallerimizden vazgeçmek zorunda mı kalacağız?

Hayır.

Astronot denen kişi, uzay çalışmalarına katılmak için eğitim almış kişidir. Rusça’da bu insanlara kozmonot deniyor. Kelimenin kökeni Yunanca’dan gelme ve “uzay denizcisi” gibi bir anlamı var. Kulağa hoş geliyor uzayda ‘yüzme’ fikri.

Hemen hatırlatalım, günümüzde insanlı uçuşlar çok fazla yapılmadığından, bu göreve her talip olan kişi astronot olup uzaya gidemiyor.

Şimdilik Uluslararası Uzay İstasyonu’nda çalışan astronotlar mevcut. Bir de ilerleyen dönemlerde ne olacağını bilemediğimiz Mars kolonileri ve uzay turizmi olayları var. Bunun için NASA’nın astronot ihtiyacında bir artış olur mu, bilinmez. Ancak yerdeki işlerde görev alınabilir her zaman için.

NASA arada bir astronot alımları için ilan yayınlıyor. Talep çok, ama kısıtlı sayıda kişi seçiliyor. Mesela 2013 yılında 6000’den fazla kişi astronot olabilmek için başvuru yapmış ve şans sadece sekizine gülmüş bu insanların.

Astronot olmak için öncelikle mühendislik, fizik, biyoloji ve matematik gibi bölümlerden 4 yıllık bir eğitim almış olmak gerekiyor. “PhD almak zorunlu” gibi bir mit olsa da, bu tüm pozisyonlar için şart değil, ama tabi ki doktora gibi eğitim dereceleri de tercih edilme şansınızı arttıracaktır. Eğer ‘pilot astronot’ olacaksanız mesela, lisans seviyesi eğitimi yetiyor.

(Diğer görevlerde yer almak istiyorsanız, lisansa en az 3 yıllık akademik eğitimle devam etmiş olmanız istenir)

Eğer çok çalışırsanız siz de astronot Scott Kelly gibi uzaya çıkabilirsiniz.

Eğer çok çalışırsanız siz de astronot Scott Kelly gibi uzaya çıkabilirsiniz.

Nasıl ki birçok etkinliğe katılmış, sertifikalar almış faal bir insanın CV’si, dümdüz okuyup mezun olmuş ve kendine bir şeyler katmamış insanın CV’sinden daha şanslı kabul edilir, işte bu iş de öyle. Ne kadar eğitimli ve donanımlı olursanız, o kadar iyi.

Bir uzay aracına komuta etmeye niyetliyseniz, yani yukarıda bahsi geçen pilot-astronotluk görevine talipseniz, uçuş deneyiminizin olması gerekir.
Fiziksel ve psikolojik sağlamlığınız önemlidir. Bunlar için birçok testten geçersiniz. Görme kapasiteniz iyi olmalı, kalbiniz bazı şeylere dayanıklı olmalı, boyunuz belli bir standartta olmalı (62-75 inç arası. 1 inç’in 25.4 cm’ye karşılık geldiğini düşünerek hesaplayın. 1.57cm ile 1.90cm arasına tekabül ediyor sanırım). Pilotluk için böyle bir standart mevcut, ama diğer pozisyonlar için çıta biraz daha esnetilmiş: 58.5 – 76 inç arası

Başvurudan seçim aşamasına kadar aldığınız eğitimler vesaire derken, 2 senelik bir süre geçiyor. (ESA için bu süre 40 ay. Temel eğitim ise 16 ay sürüyor). Bundan sonra seçilirseniz de, astronot olmuyorsunuz hemen. Size verilen görevleri başarıyla bitirmeniz gerekiyor ki bu da bir 5 yılınızı falan alıyor.

Psikolojik testlerden geçebilmek çok önemli. Bu testler 2 bölümden oluşuyor. İlki bir iş görüşmesi gibi, soruları yanıtladığınız kolay kısım. İkincisi ise aşırı strese ne kadar dayanıklı olduğunuzun ölçüldüğü zor olan kısım.

Ardından yer çekimsiz ortamda veya su altında alan tatbikatları geliyor. Şu duruma düşüp düşmeyeceğinizi bilmek istiyorlar yani (:

zavallı kedi :'(

İngilizce, Rusça ya da ikisini birden biliyorsanız, bu sizin için büyük avantaj. Zaten İngilizce’ye hakim olmanız bekleniyor ki ne söylendiğini ve görevinizin ne olduğunu doğru dürüst anlayabilesiniz. “NASA dedi bayram haftası, ben anladım mangal tahtası” türünden durumlar yaşamak tehlikeli olabilir uzayda.

uzy

Bu eğitim süreleriyle kafanız karışmasın. Yapacağınız göreve göre süreler değişiyor olabilir. Şu ana kadar genel sayılardan bahsettim, ama bazen istisna durumlar da olur her meslekte. Mesela sözel bir bölüm okumuş olsanız da, gidip karanlık maddenin sırrını çözerseniz, NASA’nın kapısını size de açabilmesi her zaman bir ihtimaldir.

Siz sadece şuna karar verin; astronot olmayı her şeyden çok istiyor musunuz? Cevabınız evetse, eğitim süresinin uzunluğunun ya da aşamaların zorluğunun sizin için hiçbir önemi olmayacak, çünkü bittiğinde hedefinize ne kadar yaklaşmış olduğunuzu bilmek size yetecek.

NASA (ya da diğer uzay ajansları) nitelikli, hızlı karar verebilen, soğukkanlı insanlar arıyor öncelikle. Uzay, köşedeki bakkalımız gibi bir yer değil. Uzaya gittiğinizde her şeyle bağlantınız kesiliyor ya da azalıyor. Ailenizle, sevdiklerinizle, yapmaktan hoşlandığınız birçok işle…Bunları göze alabilmek gerekir, çünkü bazı görevlerde aylarca kalmak zorundasınız. Mızmız çocuklar gibi “şunu özledim, bunu özledim” diyecekseniz, KPSS ile falan takılmanız ve akşamları düzenli olarak evinize dönmeniz daha uygun olacak demektir.

Bir şekilde kapağı uzaya atabilirseniz, beslenmenize ve sporunuza çok dikkat etmeniz gerekiyor. Yiyecekler dünyada olduğu gibi tatlı gelmeyebilir ve “şu görev bitse de inip harika bir pizza yesem” diye krizler geçirebilirsiniz. Yerdeki tembelliği orada sürdürüp sporunuzu ihmal ederseniz, vücudunuzda hiç beklenmedik hasarlara sebep olabilirsiniz. Çekim gücünün olmadığı bir ortama alışık değildir bünyelerimiz.

bhuGöze almanız gerekenlerden bir örnek verelim; kemik dokunuz… 2007’de yapılan bir araştırma gösterdi ki, uzay istasyonunda görev yapan astronotların kalça kemikleri kütle olarak %11 azalmış. Yeryüzüne döndükten 1 yıl sonra telafi edilmiş vücut tarafından, ama %100 oranında değil.

Bilim kurgu yazarlarının “uzay hastalığı” dediği mide bulantısı ve kusma gibi hastalıklar ya da uzay dönüşü saptanan kilo kayıpları da cabası…

Bunları göz korkutmak için değil, nelerle karşılaşacağınızı bilmeniz için anlatıyorum. Benim için hava hoş ^^

Bir de en önemlisi var. Tatlıyı sona sakladım (: Vatandaşlık durumu… Pilotluk ve görev uzmanlığı için ABD vatandaşı olmak gerekiyor. İşin en can sıkıcı ve uğraştırıcı kısmı da bu olsa gerek. Zira vatandaşlık alabilmek için önce vize alabilmeniz (ki bu da son derece sinir bozucu bir süreç), ABD’ye gidip orada bir süre yaşayabilmeniz, o süre sonunda vatandaşlık için başvurup İngilizce bir sınavı kazanmanız gerekiyor. Fakat evlilik yapmak ya da yatırım yapacak kadar para sahibi olmakla bu süre kısalıyor da olabilir tabi.

Her neyse…Bilmeniz gerekenler kabaca bu ‘kadarcık’.

Astronotluk ilanlarını takip edeyim derseniz şu siteye arada göz atabilirsiniz. Hatta NASA bazen sosyal medya üzerinden bile astronot aradığına dair duyurular yapıyor. Bu şekilde de takip edebilirsiniz.

Tüm bu süreçleri göze alıp da denemek isteyen herkese şimdiden bol şans ve başarılar diliyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir