Nedir Bu Asgardia? Nasıl Asgardian Olabiliriz?

Göğün Bilimini Yeryüzüne Aktarıyoruz!

Nedir Bu Asgardia? Nasıl Asgardian Olabiliriz?

Merhaba, bu yazımızda uzun zamandır sık sık sosyal medyada, ara ara da televizyonlarda gördüğünüz Asgardia Projesine değineceğiz. Proje neyi amaçlıyor, kimler katılabilir, gelecekteki konumu ne olacak, olası bir kriz yaratabilir mi sırayla göz atacağız. Başlayalım.

 

 

Öncelikle, Nedir Bu Asgardia? 

Asgardia, sanal ortamda kurulmuş olan bir uydu ülkedir. Dünya ile herhangi bir fiziksel bağı olmayan bu ülke, tüm kuruluşlardan da bağımsızdır. Bildiğimiz ülkeler gibi. Kendilerine ait yargı ve yönetim kurumları olduğu gibi internet ortamında kayıt olmuş 300 bin civarı (bunlardan 100 bin kadarı anayasayı kabul etmiştir) vatandaşları bulunmaktadır. Projenin kurucusu olan Igor Ashurbeyli, temel amaçlarının halka refah vermek, Dünya’yı sistemdeki tehlikelere karşı korumak ve insanlığın uzaya açılmasını sağlamak olduğunu belirtmiştir. Ek olarak Dünya dışı canlılarla iletişime geçmek ve Ay’a üsler kurmak gibi uzun vadeli hedefleri de mevcuttur.

Asgardia, Dünya yörüngesinde bulunacak olan bir uzay ülkesidir.

 

 

Peki İcraatları Neler?

Şimdilik sadece hukuki ve siyasi açıdan icraatları mevcut. Bir anayasa ve onun etrafında toplanmış 100.000’den fazla vatandaşı olan bu uzay ülkesinin; kendi bakanları, hükumeti, yetkilileri mevcut. Ek olarak Asgardia’da bir yetkili olabilmeniz için oylamalara katılmanız gerekiyor. Bunun için profil resminiz ve formdaki gerekli alanları doldurmanız gerekiyor. Şu an sadece sanal bir yönetim ekibi ve yasalardan ibaret olan Asgardia, adını (Asgard) İskandinav mitolojisinden almaktadır. İskandinav mitolojisine göre Asgard, savaş tanrısı Aesir’in meskenidir ve burası evrendeki en yüksek seviye olarak kabul edilip yüksek taş bloklarla çevrelendiği söylenir. Igor Ashurbeyli de ismin buradan esinlenerek koyulduğunu ve insanlığın Dünya’dan çıkıp evrende yayılmasını amaçladıklarını bildirmektedir.

 

Peki Nasıl Bir Asgardialı Olabilirim?

Çok basit, hemencecik yazının üzerine tıklayıp isim soy isim e-posta gibi doldurulması gerekilen alanları doldurmanız gerekiyor. Eğer 18 yaşından küçükseniz ebeveyninizin bilgilerini yazıp katılabilirsiniz. Kayıt olduktan sonra yarışmalar, etkinlikler ve haberler hakkında e-postalar alıyorsunuz fakat bunlar İngilizce, Türkçe dil desteği ne zaman gelecek o konu hakkında herhangi bir açıklama mevcut değil.

 

Bu da başvuranların sayısı

 

 

Yarışmalar Dediniz?

Evet, bir çok yarışma ve etkinlik Asgardia’da geçen yıldan bu yana yapılmaktadır. En önemlilerinden birisi de Asgardia Bayrağı için yapılan yarışma. Tabii ki de en çok oyu Türk bir Asgardialı aldı ve tasarımı da oldukça hoş. Ek olarak katılım tarihi sona ermiş olan selamlama, ulusal marş, ve slogan yarışmaları da 2016 yılının son çeyreğinde yapılmıştır.

 

Yarışmanın en iyileri

Yarışmanın en iyileri

 

Türk Bir Asgardialı mı? 

Evet! Igor Ashurbeyli, -tepki çekmemek adına olacak ki- insanların Asgardialı olmak için mevcut vatandaşlıklarından ayrılmak zorunda olmadıklarını belirtmiştir. Yani hem Türk vatandaşı hem de Asgardia vatandaşı olabilirsiniz. Fakat bu çift vatandaşlık değildir çünkü şu an Asgardia vatandaşlığı Dünya üzerinde onaylı değildir. Ek olarak Asgardia kurulduktan sonra bir çocuğunuz olursa ve siz de bir Asgardialıysanız çocuğunuz da Asgardia vatandaşı kabul ediliyor. Gerekli ayarlamalar yapıldığında (Banka, para birimi oluşturulması vs.) vatandaşlara bir de kimlik takdim edilecek. Ancak bu konuyu titizlikle yapacaklarını söyledikleri için biraz zaman alacakmış.

 

Peki Uzaya Ne Zaman Açılıyoruz?

Bunun için çok hevesli olmayın. Resmi sitelerinde yer alan bilgiye göre 2017 sonbaharında uzaya gönderilecek bir uydu var fakat haberlere göre belirtilen tarihe kadar yetiştirmek güç (tıpkı Mars One projesi gibi). Uydunun adı Asgardia-1. Güzel de bir özelliği mevcut. Eğer anayasayı kabul eden ilk 100.000 kişi içindeyseniz 500 kb’a kadar fotoğraf da dahil olmak üzere anılarınızın yer aldığı verileri bu uyduya gönderebilirsiniz. Tabi şu an 100.000’i geçmiş durumda. Yani eğer yeni başvuracaksanız ilk 400.000’e girebilir ve 200 kb’a kadar veri gönderebilirsiniz. Bunun içinse biraz acele etmeniz gereklidir.

Şimdilik teşkilatlanma aşamasında olan bu kuruluş, ileriki zamanlarda somut adımlarını attıkça biz de buradan yazıyı güncelleyerek son gelişmeleri size aktaracağız.
Kaynaklar: Resmi Sitesi

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir