Neptün’ün Asi Uydusu Triton

Göğün Bilimini Yeryüzüne Aktarıyoruz!

Neptün’ün Asi Uydusu Triton

Bildiğiniz üzere Güneş sistemi içerisinde bulunan, Venüs ve Merkür hariç bütün gezegenlerin bir ya da birden fazla uydusu bulunmaktadır. Venüs’ün ve Merkür’ün neden uydusu olmadığını öğrenmek istiyorsanız şuradaki yazımıza göz atabilirsiniz. Dediğimiz gibi Satürn’ün uydusu Titan, Jüpiter’in uydusu Europa, Dünya’nın uydusu Ay hatta Plüton’un kendisine göre büyük ölçekte kütlesi olan uydusu Charon… Hemen hepsinde en az bir tane düzenli veya düzensiz uydu bulunmakta. Bu söylediğimiz uydular ve sistem içerisindeki her uydu, etrafında dönmüş olduğu gezegenin kendi etrafındaki dönüş yönüne doğru bir yörünge izler. Ancak Neptün’ün uydusu olan Triton, Neptün’ün kendi etrafında döndüğü yönün tam tersine bir yörünge izlemektedir. Oldukça cesur ve asi olan bu uydumuzun neden böyle bir yol izlediğini anlamaya ve kendisini tanımaya başlayalım.

Trtton'un izlemiş olduğu ters yörüngenin şematik hali

Asi uydumuzun izlemiş olduğu ters yörüngenin şematik hali.

Triton, 10 Ekim 1846 tarihinde İngiliz gök bilimci William Lassell tarafından keşfedilmiştir. Keşfedilmesinden 36 yıl sonra yani 1880 yılında ise Camille Flammarion’un önerisi ile bu isim verilmiştir. Üstte de belirttiğimiz gibi diğer uydulardan farklı bir yörünge izleyen asi uydumuz bu özelliği ile kendini ayrıcalıklı bir hale sokmaktadır. Satürn ile Jüpiter’in ve Uranüs’ün bazı uyduları da ters yönde yörünge izleseler de bu uyduların kütleleri Triton’a kıyasla oldukça küçük ve düzensizdir. Örnek verecek olursak Satürn’ün düzensiz uydusu Phoebe aynı Triton gibi ters bir yörünge izler fakat Phoebe, bahsi geçen uydumuzun kütlesinin sadece %0,03’lük kısmını oluşturabilecek bir ağırlığa sahiptir. Yani kütlesi ve çapı küçük olan bazı düzensiz uydularda ters yörünge izlenmesi normal karşılanırken, Triton gibi kütlesi büyük bir uydunun ters yörünge izlemesi biraz anormal gözükmektedir.

Triton, Ay ve Dünya'nın büyüklük kıyaslaması

Asi uydumuzun Ay ve Dünya ile büyüklük kıyaslaması.

Triton’un yapmış olduğu yörünge izleniminin olasılık olarak en büyük nedeni ise Triton’un bir zamanlar Kuiper Kuşağı üyesi olması ve Neptün’ün güçlü kütle-çekim kuvvetinden dolayı Triton’un kuşaktan çıkıp Neptün’ün uydusu olmasıdır. Olayların oluşması esnasında Triton’un Neptün’e göre ters bir yörünge izlediği düşünülmektedir.

Triton’un izlemiş olduğu yörüngeden dolayı dönüş hızında geçen her saniye yavaşlama meydana gelmektedir. En sonunda dönüş hızı gittikçe yavaşlayan asi uydumuz bu yavaşlayışın etkisi ve Neptün’ün kütle-çekiminden kaynaklı olarak bu kadar etkiye dayanamayarak bilim insanlarınca parçalanacağı düşünülmektedir.

Gözlerinizi uzaydan ayırmayın. Herkese iyi günler.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir