Nereden Geliyor Bu UFO’lar?

Göğün Bilimini Yeryüzüne Aktarıyoruz!

Nereden Geliyor Bu UFO’lar?

1940’lı yıllarda ABD’de sivil bir pilot olan Kenneth Arnold, Rainier Dağı üzerinde uçarken “fincan tabağına” benzeyen nesneler gördüğünü ifade etti. Medya bu benzetmeyi “uçan daire” olarak yeniden tanımladı ve böylece uçan daire terimi doğmuş oldu.

 

1950’lerde Amerika Birleşik Devletleri Hava Kuvvetleri’nden Edward Ruppelt ve meslektaşları, bu tür uçan cisimlerle ilgili olarak yürüttükleri araştırmalarda, uçan daire tanımının yanıltıcı olabileceğini ve olayları anlatmakta yetersiz kaldığını fark ettiler ve UFO terimi de bu şekilde ortaya çıktı.

 

“Unidentified flying object” kelimelerinin baş harflerinden türeyen UFO, tanımlanamayan uçan cisim anlamına gelir.

 

Kelimenin ilk başlarda uçan daire şeklinde olsa da ortaya çıkış zamanına bakarsanız 2. Dünya Savaşı dönemine rastladığını göreceksiniz. O dönemde insanların gördüğü ve ne olduğuna anlam veremediği cisimler büyük ihtimalle değişik tasarımlara sahip savaş uçaklarına ve casus uçaklara aitti.

 

Fakat UFO’lar zaman içerisinde nedensiz şekilde dünya dışından gelen canlılarla özdeşleştirildi. Ancak bu konuda yapılan araştırmalar, bu türden gözlemlerin büyük kısmında UFO olarak bildirilen cisimlerin uçaklar, balonlar, farklı tipte bulutlar, meteorlar veya astronomik nesneler olduğunu ortaya çıkardı. Herhangi bir cismi görüp tanımlayamadığını iddia edenlerin %5 – %20 arasındaki bir yüzdesine ait vakalar ise bilgi eksikliği ve belirsiz ifadeler nedeniyle tam olarak çözülememiştir.

 

Bir kısım insanlara göre bunlar kesinlikle dünya dışı bir medeniyetlerle ilişkilidir. Ancak UFO’larla ilgili hiçbir bilimsel makale hakemli dergilerde yayımlanmamıştır. Hükûmet destekli soruşturmaların çoğu da, soruşturmanın devamının hiçbir yararı olmadığı gerekçesiyle sona erdirilmiştir. Bilimsel çalışmaların doğurduğu boşluğu ise ne yazık ki “ufoloji” adı altında farklı türden çalışmalar doldurmuştur.

 

Burada bir konuya açıklık getirmemiz gerekebilir. UFO’lara ilişkin görüntülerden bahsederken genellikle “Gözümle gördüm” şeklinde kendini savunan insanları duymuşsunuzdur mutlaka. Bu insanlar elbette farklı bir şey gördüklerine dair yalan söylemiyorlar.

 

Ancak düşünülmesi gereken konu şu: Gözümüzle gördüğümüz ve ne olduğunu anlayamadığımız cisimler olabilir. Fakat bu durum dünya dışından geldiklerine ilişkin bir kanıt değildir. Bir insanın bir cismi tanımlayamaması, onunla ilgili yeterli bilgiye sahip olmamasından kaynaklanabilir. Örneğin son teknolojiyle ve ilk kez denenmekte olan çok farklı tipten bir savaş uçağını sinsi sinsi bulutların üzerinde süzülürken görseydiniz ya da alıştığınız modellerin dışında kalan bir çeşit drone ile karşılaşsaydınız bunları tanımlamanız mümkün olmazdı.

 

Özetle gördüğünüz şey gerçekten tanımlayamadığınız uçan bir obje olabilir. Ancak onu yapıp orada uçuranların sizin benim gibi bir insan olması ihtimali, uzaydan bir yerlerden gelen herhangi bir yaratık ırkının seyahat aracı olması ihtimalinden her zaman daha yüksektir.

 

Sizi, çeşitli ülkelere ait olan ve görenlerin gerçekten UFO olarak adlandıracakları kadar ilginç bazı hava araçlarının fotoğraflarıyla baş başa bırakıyorum. Bilimle kalın.

 

 

 Northrop Grumman X-47B

https://www.space.com/13255-ufo-x37b-navy-stealth-drone-flight.html

 

https://i.dailymail.co.uk/i/pix/2012/07/31/article-2181733-14505973000005DC-234_634x356.jpg

 

http://img2.cdn.netgazete.com/images/bilgilendirme/buyuk/1410782407_ghh.png

 

 

Bartini Beriev VVA-14

http://www.hexapolis.com/wp-content/uploads/2014/08/Bartini-Beriev-VVA-14_1.jpg

 

 

Akaflieg Darmstadt/ Akaflieg Munchen DM1

http://cretique.com/wp-content/uploads/2015/10/ufo-like-aircraft-made-by-human-hand1.jpg

 

https://www.hexapolis.com/wp-content/uploads/2014/08/Akaflieg-Munchen-DM1_1.jpg

 

 

Lockheed Martin P-791

http://cretique.com/wp-content/uploads/2015/10/ufo-like-aircraft-made-by-human-hand4.jpg

 

 

Avro Canada VZ-9 Avrocar

https://www.hexapolis.com/wp-content/uploads/2014/08/Avro-Canada-VZ-9-Avrocar-1024×1024.jpg

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir