Önemli bir Asteroit: Bennu

Göğün Bilimini Yeryüzüne Aktarıyoruz!

Önemli bir Asteroit: Bennu

11 Eylül 1999 tarihinde tespit edilen ve Apollo sınıfı (Güneş Sistemi içerisinde Dünya’ya en yakın asteroit listesi) bir asteroit olan Bennu, adını Mısır mitolijisindeki Güneş Tanrısı Ra’nın sahip olduğu bir çeşit kuştan almaktadır. Yaklaşık 500 metre çapında ve küresel bir şekle sahip olan bu tatlı asteoridimiz, gezegenimize oldukça yakın bir gök cismidir. En önemli özelliklerinden biri de astreoit ünvanına sahip olmasıdır. Çünkü asteroitler bir yıldız sisteminin oluşumunun ilk zamanlarından bu yana değişim göstermeden kalmış yapılardır. Bu yüzden Bennu, Güneş Sistemi içerisinde hiç farklılık göstermediğinden dolayı böyle bir asteroitin üzerinde yapacağınız araştırmalarda Güneş Sisteminin (hangi yıldız sistemi olursa olsun fark etmez) 4.5 milyar öncesinde var olan yapıtaşlarını incelemiş olursunuz.

Bennu'nun Empire State binası ve Eyfel kulesi ile karşılaştırılmasıNASA ise 8 Eylül 2016 tarihinde Bennu’ya doğru fırlattığı ve 2018 yılında ulaşıp görevine başlayacak olan OSIRIS-Rex adlı uzay aracı ile Güneş sisteminin ilk yıllarına ışık tutacak bilgiler arıyor. Bennu’nun ikinci görevi ise uzay madenciliği hakkında bize yardımcı olması. Bu açıdan uzay aracımız, Bennu’dan örnek getirecek ve bu örnekler analiz edilecek

Diğer bir görev ise, Yarkovsky etkisinin asteorid gibi yapılardaki etkisini araştırmak olacaktır.

OSIRIS-Rex'in Bennu'dan alacağı örneğin Dünya'ya yollarken gösterilmiş tasfiri

OSIRIS-Rex’in Bennu’dan alacağı örneğin Dünya’ya yollarken gösterilmiş tasfiri

Uzay Madenciliği ve Bennu Asteroiti

Bennu’ya doğru şu anda yol alan OSIRIS-Rex uzay aracı 2018 yılında hedefine ulaştığında Bennu’dan örnek alarak Dünya’ya yollayacaktır. İnsanlık için uzay madenciliğinin ilk adımı olarak gözüken Bennu asteroidi bu özelliğinden dolayı uzay madenciliğinde önemli bir yere sahip olmaktadır.

Bennu Karbon bakımından çok zengin bir asteroittir

Bennu, Karbon bakımından çok zengin bir asteroittir

Dünya’nın Oluşum Dönemi

Öncesinde dediğimiz gibi asteroitler yıldız sisteminin oluşumunun başından bu yana hiç değişime uğramazlar. Yani sistemin içerisindeki ilk yapıtaşları asteroitler içerisinde baya yaygındır. Güneş sistemi içerisindeki bir asteroit olan Bennu içinde aynı şeyi söyleyebildiğimiz için Bennu hakkında alınacak örnekler sonucunda gezegenimizin oluşum tarihinde neler yaşandığı hakkında bilgiler sunabilmektedir. Gezegenimiz dememizin nedeni asteoridimizin karbon bakımından oldukça zengin olmasından dolayıdır.

Bennu, Yarkovsky etkisi'nin gözleminde etkili bir asteroittir

Bu asteoridimiz, Yarkovsky Etkisi’nin gözleminde etkili bir asteroittir

Yarkovsky Etkisi’nin Astroidlerde Etkisi

Bir gök cismi Güneş’ten gelen ışının enerjisini ısıya çevirerek hızlarında ve yönlerinde değişiklik yaratabilmektedir. Daha açık konuşmak gerekirse; bir gök cismine çarpan güneş ışını ile birlikte fotonların kinetik enerjileri de yüzeye çarpmaktadır. Bu çarpışmada gök cisminin yüzeyinde ısı artışından dolayı meydana gelen buharlaşma ile gök cisminde ters yönde bir itme etkisi meydana gelmektedir. Rus inşaat mühendisi olan Ivan Yarkosvky tarafından ortaya atılan ve adına Yarkovsky etkisi dediğimiz bu olay genellikle, kütlesi, bahsi geçen asteroidimiz gibi çok küçük kütleli gök cisimlerinde kolay gözlemlenmektedir.

Buradan Ivan Yarkovsky'e selam olsun

Buradan Ivan Yarkovsky’e selam olsun

Bu olayın Bennu üzerinde nasıl bir etki gösterdiğini ve veriler sonucunda Dünya’ya çarpabilecek potansiyel tehlikeler olabilecek asteroitlerin yönünü ve hızını Yarkovsky etkisi ile değiştirebileceğimizi öğrenmek isteyen NASA, Yarkovsky etkisini OSIRIS-Rex uzay aracında temel görevler içerisine almıştır.

Temel görevler içerisinde birçok ilginç veri toplamasını umduğumuz OSIRIS-Rex uzay aracına başarılar dileriz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir