Sicim Teorisi

Göğün Bilimini Yeryüzüne Aktarıyoruz!

Sicim Teorisi

Sicim Teorisi 1980’lerde birçok bilim adamı tarafından, Einstein görecelilik kanunu ile quantum fiziğini birleştiren bir teori olarak düşünülmüştür. Temel fikri en küçük atom altı parçacıklardan,en uzaktaki galaksilere kadar evren üzerindeki her şeyin tek bir yapı taşından oluştuğunu söyler. Bu atom altı parçacıklar, hayal ötesi küçüklükte, bir boyutta ve titreşim yayan ipliksi varlıklardır.

StringTheory_shutterstock_24627319

Titreşerek enerji yayan bir sicim.

Bu sicimlerin çalışma prensibini aynı bir gitara benzetebiliriz. Gitar çalan birisi altı teli farklı farklı perdelerde titreştirerek binlerce hatta milyonlarca farklı melodi üretebilir. İşte sicimler de farklı kanallarda titreşerek enerji yayarlar ve evrenin yapı taşlarını(proton, nötron, elektron, kuark, vb.) oluştururlar.

Altı telli bir klasik gitar.

Altı telli klasik bir gitar.

Ayrıca sicim teorisi beraberinde 6 boyut daha getirir. Bu altı boyut bilinen 4 boyutun (enlem, boylam, derinlik ve zaman) aksine bu boyutlara bağlı alt boyutlar gibi tanımlar. Örnek olarak toplam 10 boyuttan yedincisini ele alalım. Bu yedinci boyut mekanın kırılarak oluşturduğu bir paralel evren olabilir. İşi biraz daha basite indirerek bir çubuk düşünelim bu çubuk 2 mm çapında 5 cm uzunluğunda olsun. Bizim için uzaktan bakıldığında tek boyutlu bir doğrudur. Ancak bu çubuğun üzerinde gezen bir böcek çubukta sağa sola hareket edip tur atabilir. İşte bu boyutlar o seviyeye inince anlam kazanır ve gözlemlenebilir. Bu altı boyut büyük patlama anında küçülerek birbirlerine bağlandılar. Bildiğimiz diğer üç boyut ve zaman ise evrende dağıldılar.

string.theory2

Birbirine bağlanıp küçülen altı boyut.

Proton ve nötronların kendisini oluşturan alt parçacıkları laboratuvar ortamında hızlandırıcılarda bulunmuşlardır. Ancak bu parçacıkların altında bulunan sicimler bulunamamıştır. Çünkü sicimlerin dalga boyutu ışığın en küçük dalga boyutundan milyonlarca kat daha küçüktür ve gözlemlenmesi olanaksızdır. İşte bu yüzden belki de her şeyin teorisi olacak sicim kuramının kanıtlanıp bir fizik kanunu olması için daha çok bekleyeceğiz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir