Tek Uydumuz Ay…mı Acaba?

Göğün Bilimini Yeryüzüne Aktarıyoruz!

Tek Uydumuz Ay…mı Acaba?

Dünya’nın uydusu dediğimizde aklımıza gelen ilk ve tek isim Ay’dır. Ancak geçenlerde, günümüze dek yapılan araştırmaların sonuçlarından anlaşıldı ki, Dünya’nın etrafında, yüz yıldan fazla süredir dönen bir yarı-uydu mevcutmuş. İlk olarak 27 Nisan 2016’da keşfedilen kardeş uyduya 2016 HO3 adı verildi. Uzun vadede etrafımızdan ayrılacak gibi görünmeyen bu zararsız uydunun 35-120 metre çapı arasında bir genişliğe sahip olduğu düşünülüyor.

Israrla Dünya etrafında dolandığı için bu gök cismi bir uydu olarak görülüyor.

2003 yılında da 2016 H03 asteroitine benzer “YN107 bir gök cismi bir süreliğine Dünya’nın kütle-çekim gücüne kapılmış; fakat 10 yıl sonrasında yörüngeden saparak uzaklaşmıştı. Uydunun Dünya’ya olan uzaklığı, Ay’ın Dünya’ya olan uzaklığından yaklaşık olarak 100 kat fazla.


Bir başka uydu tanımı da 3753 Cruithne için yapılmıştı. Ancak bu cisim için HO3 ile söylenenler arasında fark bulunuyor. Cruithne ile Dünya’nın yörüngeleri birbiriyle kesiştiğinden ve Güneş etrafında birlikte dönüyormuş gibi bir görüntü oluşturduklarından, bu cismin tam bir uydu olduğu söylenemez. Aşağıdaki görselde iki gök cisminin yörüngelerini görebilirsiniz.

Cruithne ve Dünya

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir