Dünyamıza Benzer Bir Uydu : Titan

Göğün Bilimini Yeryüzüne Aktarıyoruz!

Dünyamıza Benzer Bir Uydu : Titan

Birçoğumuz uzayda Dünya’ya benzer gezegenlerin varlığından haberdarız. Fakat Güneş sistemi içerisinde dünyamıza büyük oranda benzer bir gök cisminden haberdar mıyız? Aklınıza hemen Dünya’nın ikizi olan çoban yıldızı Venüs gelmiş olabilir fakat şu anda kendisi hakkında ilginç bilgiler öğreneceğimiz gök cismi o değil. Hatta kendisi bir gezegen bile değil. Bu ünlü gök cismi Satürn’ün en büyük uydusu ve Dünya’mıza da benzer bir uydu olan; Titan.

Genel Özellikleri

Titan veya Satürn VI, 25 Mart 1655 tarihinde Hollandalı gök bilimci Christiaan Huygens tarafından keşfedildi.Kendisi Satürn’ün en büyük (boyut olarak) ve en yoğun atmosfere sahip olan uydusudur. Her ne kadar Satürn VI olarak adlandırılsa da Titan, Satürn’e yakınlık sıralamasında 19. sırada yer almaktadır.

Titan yaşamın varlığını sürdürebilecek bir ortama sahip bir gökcismi olarak gözükmektedir

Titan yaşamın varlığını sürdürebilecek  ortama sahip bir gökcismi olarak gözükmektedir

Dünya dışında yüzeyinde kararlı sıvı bulunduran 2. gök cismi olan Titan’ın yüzeyinde bulunan sıvının Dünya’daki sıvıdan tek farkı metan gazı fazında olmasıdır. Metan gazından oluşmuş olan denizlere ve göllere sahip olan Titan’da yaşamın metan gazına göre şekillenmiş olması çok muhtemel. Çünkü Dünya’daki yaşam sudan karaya doğru bir ilerleme ile meydana gelmiş ise aynı şey Titan’ın metan denizlerinde ve göllerinde meydana gelmiş olabilir. Bir diğer neden ise Titan’ın atmosferinin Dünya atmosferine en çok benzeyen gök cismi olmasıdır. Öyle ki Titan’ın atmosferinde bulunan Nitrojen %98,5 değerindeyken Dünya’nın atmosferinde bulunan Nitrojen oranı %78,08 oranındadır. Aynı zamanda Titan’da yüzey atmosfer basıncı 146,7 kPa iken Dünya’nın yüzey atmosfer basıncı 101,325 kPa’dır.

Titanın metan fazındaki Kraken Mare gölü

Titanın metan fazındaki Kraken Mare gölü

2004 yılında Cassini-Huygens projesinde Huygens uzay sondasının Titan yüzeyine iniş yapması ile kısa sürelide olsa Titan hakkında birçok veri kaydedebilmiştik. Önümüzdeki yıllarda ise Titan’ın Kraken Mare adlı gölüne gönderilecek olan denizaltı ile metan fazlı sıvı içerisinde yaşamın var olabileği düşüncesi hakkında kesin bilgiler ve Titan hakkında daha çok veriye sahip olabileceğiz.

Gözlerinizi Uzay’dan ayırmayın, herkese iyi günler.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir