Uluslararası Uzay İstasyonu Hakkında 10 Temel Bilgi

Göğün Bilimini Yeryüzüne Aktarıyoruz!

Uluslararası Uzay İstasyonu Hakkında 10 Temel Bilgi

Bu yazımızda Uluslararası Uzay İstasyonu hakkındaki en temel 10 bilgiye ve astronotların istasyonda neler yaptıklarına kısa bir bakış atacağız. Uluslararası Uzay İstasyonu’nun görev süresi 1998–2024 yılları arasıdır.

Uluslararası Uzay İstasyonu Hakkında 10 Temel Bilgi

1-] İlk olarak Uluslararası Uzay İstasyonu tam 16 ülke tarafından inşa edildi.Bu ülkeler ABD,Rusya,Kanada Japonya, Belçika, Brezilya, Danimarka, Fransa, Almanya, İtalya, Hollanda, Norveç, İspanya, İsveç, İsviçre ve Birleşik Krallık’dır. İnşa eden ülkeler arasında maalesef Türkiye yer almamaktadır.

Uluslararası Uzay İstasyonu Yönetim Merkezleri.

Uluslararası Uzay İstasyonu Yönetim Merkezleri.2-] Uluslararası Uzay İstasyonu büyüklüğü hakkında bilgi vermemiz gerekirse… Genişliği 109 metredir. Yaşanabilir alan ise 837 m3 tür. Ayrıca şu ana kadar yapılmış en pahalı yapıdır. Maliyeti yaklaşık olarak 150 milyar dolar tutmuştur.

UUİ modülü.

3-] İstasyondaki astronotların temel görevlerinden bazıları: Arızaları kontrol etmek, istasyon dışında yürüyüşler yapmak, yer çekimsiz ortamda deneyler yapmak, sistemlerin çalışabilirliğini kontrol etmek, günlük rutin işleri sürdürmek ve sağlıklarını dikkat etmek.

UUİ’de istasyon dışı çalışmalar

4-] Uluslararası Uzay İstasyonu 2 adet tuvalet barındırmaktadır. Bu tuvaletlere bırakılan idrar tekrar arıtılarak içme suyu olarak kullanılır. Dışkılar ise tuvaletlerin vakumlu sistemleri sayesinde kolayca paketlenir ve atılır.

UUİ Tuvaleti

5-] UUİ’deki Astronotlar günde 3 öğün yemek yerler. Bu yiyecekler genelde kuru gıda olmaktadır ve yer çekimi olmadığından dağılmaması ve bozulmaması adına ambalaj içerisindedir. Yani gıdalar kullan at şeklindedir. Kullanıldıktan sonra ambalajlar düzgün bir şekilde muhafaza edilmelidir. Gıdalar çeşidine göre farklı şekilde hazırlanmaktadır. Tuz ve baharat gibi malzemeler ise hava kanallarını tıkayabileceğinden ve astronotların gözüne, burnuna kaçabileceğinden sıvı formdadır. Sıvı ihtiyacı ise pipet yardımıyla giderilmektedir.

UUİ’de Yemek Keyfi

6-] Özel odalarda tulumlar eşliğinde uyumaktadırlar. Odalar sadece bir astronotun sığabileceği şekilde tasarlanmıştır. Yer çekimi olmadığından astronotlar uyku sırasında sağa sola çarpabilir ve uykuları kaçmakla birlikte yaralanabilirler. Bunun için tulum içerisinde uyurlar. UUİ’de uyumak çok zahmetli olduğundan her 5 astronottan 4’ü uyku ilacı sayesinde zar zor uyuyabilmektedir. Astronotların standart uyku süresi 8 saattir. Astronotlardan tarafından uyku sırasında sık sık kabuslar görüldüğü bildirilmiştir.

İstasyondaki uyku kabinlerine yakından göz atmak isterseniz aşağıdaki videoyu inceleyebilirsiniz.


[embedyt] http://www.youtube.com/watch?v=DE1IPiWs-Lg[/embedyt]


7-] Uluslararası Uzay İstasyonu’nda Astronotlar günde yaklaşık 2 saat spor yapmak zorundadır. Eğer spor yapmazlarsa yer çekimi olmadığından dolayı kaslar yumuşar, zayıflar ve kas kayıpları meydana gelir. Fakat bildiğimiz gibi ağırlık kaldırmazlar. Çünkü uzayda yer çekimi yoktur. Bu sebepten ötürü istasyona özel egzersiz aletleri bulunmaktadır.

UUİ’de Spor…

8-] Astronotlar UUİ’de günde 16 gün doğumu 16 da gün batımına tanık olur. İstasyonun hızı saatte yaklaşık 27.600 kilometredir. İstasyonun Dünya etrafındaki tur sayısı yüz binin üzerindedir. Dünya etrafındaki bir turunu yaklaşık 93 dakikada tamamlamaktadır.

UUİ Alçak Dünya Yörüngesinde Tur Atmaktadır.

9-] Astronotlar, yoğun ve stresli işler sonucunda biraz eğlenceye ihtiyaç duyarlar. Bunun için belirli boş zamanları mevcuttur. Bu zaman zarfında oyun oynayabilir, müzik dinleyebilir, kitap okuyabilir, aileleriyle iletişim kurabilirler. Ek olarak bolca pencere bulunduğu için sık sık istasyondan çevreyi, gün doğumunu/batımını izleyebilirler.

Boş zamanlarınızda Dünya’yı izleyebilirsiniz.

10-] Dünyaya en yakın uzaklığı 392 kilometre en uzak olduğu mesafe ise 406 kilometredir. Yani Dünya’nın alt yörüngesinde dolanmaktadır. (Alçak Dünya Yörüngesi)

Ayrıca Uluslararası Uzay İstasyonunda hangi elektrikli eşya astronotlar ve kozmonotlar tarafından kullanılmaktadır? diyorsanız hemen söyleyelim: Espresso makinesi… İtalyan astronot Samantha Cristoforetti’nin istasyona alışması için ona gönderilen bir hediye aslında. Sonuçta kim güne bir kahveyle başlamak istemez ki?

Uluslararası Uzay İstasyonu Türkiye geçiş saatleri hakkında bilgi almak istiyorsanız Google Play üzerinden ISS HD Live veya ISS Tracker uygulamasını indirebilirsiniz. Böylece hem gerçek zamanlı hem de gelecek zamanlı olarak UUİ’nin nerede olduğunu veya olacağını öğrenebilirsiniz.

 

Uluslararası Uzay İstasyonu'ndan Dünya

Uluslararası Uzay İstasyonu’ndan Dünya

Kaynaklar ve Daha Fazlası İçin:

1-] Nasa.gov

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir