Uzay Çöpü Temizleme Projeleri

Göğün Bilimini Yeryüzüne Aktarıyoruz!

Uzay Çöpü Temizleme Projeleri

Uzay çöpü, uzay çalışmalarının en büyük baş belalarından biridir. Bu çöpler roket ve uydu parçalarından, astronot eşyalarından ve benzeri çeşitli artıklardan oluşuyor.

Yapılan araştırmalara bakılırsa uzay çöplerinin %40’ı Çin tarafından, %27,5’i ABD tarafından ve %25,5’i Rusya tarafından bırakılmıştır. Bu çöplerin birkaç cm büyüklüğünde olanları bile ölümcül bir sonuca yol açabilir. Gravity filmini izleyenler hatırlayacaktır bu durumu. İzlemeyenler ya da büyüklüğünü kestiremeyenler için söyleyelim: Bazı çöpler her ne kadar ufak da olsa Glock 19 silahıyla ateş edilen mermiden daha hızlı bir şekilde Dünya etrafında dönmektedir. Herhangi bir cisimle teması sonucu çok ciddi hasarlar meydana gelebilir.

Uzay Çöpü her ne kadar ufak görünse de oldukça tehlikelidir.

Son zamanlarda bazı ülkeler, uzay çöpü temizleme maliyetlerinin yüksekliğini göze alarak bazı projeler geliştirmekteler. Örneğin Avustralya’nın uzay araştırmalarında başı çeken şirket Electro Optic Systems (EOS), uzay çöplerinin lazerle temizleneceği bir proje üzerinde çalışıyor. Proje kapsamında yapılması düşünülen iş şöyle özetlenebilir; lazerle yerleri tespit edilen nesneler, yine lazer ışınlarıyla, daha güvenli bir yerde parçalara ayrılmak üzere atmosfer içinde yönlendirilecek.

Energia adlı Rus şirketi ise ayırdığı 2 milyar dolarlık bütçe ile, 15 yıl boyunca dünyanın çevresinde dolanıp uzay çöpü toplayacak bir araç geliştirmeyi düşünüyor. Japonya’nın çözüm önerisi ise mıknatıslı dev metal ağlar örmek…Balık ağı üretimi yapan Nitto Seimo adlı firmaya siparişler verilmiş bile. Ancak tüm bu fikirler biraz uçuk görünüyor.

Hepsinin makul olmayan yanları mevcut. Aslında en iyi çözüm, en başından beri bu çöpleri bir şekilde hiç bırakmamayı akıl edebilmekti. Bunun için geç kalmış olsak da, en azından bundan sonraki projelerde bu konunun göz ardı edilmeyeceğinden eminiz.


Video Üzerinden İzlemek İçin

Uzay Çöpünü Temizleme Projeleri.

[embedyt] http://www.youtube.com/watch?v=84jWk3sfpAI[/embedyt]

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir