Uzay Fotoğraflarındaki Renkler Gerçek mi?

Göğün Bilimini Yeryüzüne Aktarıyoruz!

Uzay Fotoğraflarındaki Renkler Gerçek mi?


Acaba uzay fotoğraflarındaki o görseller gerçek mi? Biz de bu soru üzerine açıklama yapma gereği duyduk.

Bulutsu fotoğrafları başta olmak üzere, uzaydaki gök cisimlerine ait fotoğrafları rengârenk halleriyle görmeye alışkınız. O parlak maviler, yeşiller, kırmızılar, pembeler bizi bizden alıyor ve içimizde “şunu yakından böyle görebilsem” gibi bir heves uyandırıyor.

İşte bir örnek;
horsehead

Ancak bu fotoğrafların gerçek halini görenlerde genellikle bir hayal kırıklığı oluşuyor. İşte buna da bir örnek;

horse

Doğal olarak insanlar soruyor; “Neden gökbilimciler duygularımızla oynuyor?”

Aslında bu fotoğraflar doğrudan renkli olarak da çekilebiliyor. Bunda bir sıkıntı yok. Kullandığınız alete, makineye bağlı bir şey bu. Yani astrofotoğrafçılığa uygun bir fotoğraf makinesi ile renkli fotoğraf da çekebilirsiniz doğrudan. Ancak teleskoplar genellikle tüm dalga boylarına duyarlı değildir. Görevlerine ve gözlemlemek istedikleri şeye göre yapılırlar. Mesela Hubble Teleskobu’nun yerine gönderilmesi planlanan James Webb Teleskobu, tam olarak Hubble ile aynı işi yapmayacak, çünkü sadece kızılötesi gözlem için yapıldı. Bu detayı da verdikten sonra gelelim esas sebebimize; uzay fotoğrafları genellikle siyah-beyazdır, çünkü gökbilimciler ihtiyaç duydukları bilgiyi siyah-beyaz fotoğraflardan daha kolay bulabilirler. Çeşitli filtreler aracılığı ile, aynı bölgeye ait farklı bilgileri içeren görüntüler alınabilir. Daha sonra gerekirse bu görüntüler birleştirildikten sonra bilgisayar aracılığı ile renklendirilebilir de, ama çoğunlukla bu işi amatörler yapar, fotoğrafların göze güzel görünmesi için.

Sonuç olarak renkli fotoğraflar, uzayı inceleyen kurumlar için çok da büyük bir anlam ifade etmezler. O yüzden işler siyah-beyaz fotoğraflar üzerinde halledilir. Ardından da gökbilimcilerin verdiği bilgiler ve amatörlerin uğraşları sonucu, gerçeğe en yakın şekilde renklendirilirler. Yani hayal kırıklığına uğramanız için bir neden yok aslında.  Uzay siyah-beyaz değil ve bu fotoğraflar -belirttiğim gibi- gerçeğe yakın bir şekilde renklendiriliyor. Burada tek fark şu olabilir; Photoshop programı ile renk parlaklığı aşırı derecede  arttırılmış olabilir. Yani At Başı Bulutsusu gerçekten bu renklerdedir, ama belki bu kadar canlı görünmüyor olabilir…Belki de tamamen aynısıdır 😉 Zira gözümüzün duyarlı olduğu belli bir dalga boyu aralığı vardır. Bunun dışında kalan kızılöte, moröte gibi bölgelerdeki ışımaları insan gözü algılayamaz. O yüzden biz bazı şeyleri tam olarak olması gerektiği gibi göremiyoruz. Bütün bu koşullar, söz konusu yer uzay olduğunda beraber değerlendirilmeli.

Son bir bilgi eklemekte de fayda var; bizim “fotoğraf” deyip geçtiğimiz uzay görüntüleri tek bir kareden değil mozaiklerin birleştirilmesinden elde edilir. Meraklıları mutlaka denk gelmiştir aşağıdaki gibi fotoğraflara;

pillars7_hst_960
Sağ üst tarafta kalan siyah kısmın sebebi, bu mozaik olayıdır. Bir teleskop, gözlemlediği büyük alanların fotoğraflarını doğrudan tek bir kare olarak değil, parçalar olarak çeker. Bu parçalar daha sonra birleştirilir ve bölgenin tamamına ait tek bir kare elde edilir. Verilerin gönderilmesi tamamlanmamışsa, görev bir şekilde yarım kalmışsa ya da o kısma ait bilgi çok önemli değilse -ki bu genelde pek olası bir ihtimal değil sanırım- fotoğraflarda böyle eksik kısımlar kalabilir.

Aklınızdaki bir soruyu daha aydınlatmış olmanın verdiği huzurla tekrar köşeme çekilebilirim O:)

Bir başka yazıda görüşmek üzere dostlar!

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir