Uzay Ne Kadar Sessiz?

Göğün Bilimini Yeryüzüne Aktarıyoruz!

Uzay Ne Kadar Sessiz?

Kafamızı kaldırıp gökyüzüne bakalım. Ufacık bir yerde ufacık bir yıldıza bağlı hepimizin hayatı. Hatta ufacık bir gök taşı bile hepimizi öldürebilir. Uzayda çoğu yerde çok şiddetli patlamalar (supernova, hıpernova) oluyor. Peki uzay ne kadar sesli ne kadar sessiz?

Cevap sesin hangi ortamlarda yayılabildiğinden geçiyor. Ses dalgaları ışık gibi madde olmayan ortamda yayılamaz. Uzayda metreküp başına bir kaç atom düşer, aynı durum dünyada milyarlarcadır. Ses dalgalarının yayılması için maddesel ortam bulunması gerekir ancak uzay neredeyse tamamen boştur. Ses dalgaları bir solucanın hareketi gibi ileri-geri sıkışır ve genişler ancak bunu yapması için maddenin bulunması gerekir. Madde üzerinden hareket edemeyen ses dalgası kulağa ulaşamaz.

Uzayda olduğunuzu düşünün ve yanınızda da bir arkadaşınız var. Aranızda 10 cm olsa ve ona avazınız çıktığı kadar bağırsanız da sizi duyamaz. Çünkü aranızda ses dalgalarını taşıyacak maddesel bir ortam bulunmamaktadır. Uzay mekikleri de fırlatılırken gürültülü bir şekilde gökyüzüne yükselir. Atmosferi tamamen geçip de uzay boşluğuna çıktığında ses kaybolur.  Peki ya filmlerdeki gürültülü sahneler neyin nesi? O büyük savaş gemilerinin yok olurken çıkarttıkları sesler? Onlar HollyWood filmlerinin işitsel efektleri, izleyin geçin.

Kısaca feza vakumlanmış bir ortam olduğu için insan kulağının alt sınırı olan 20hz eşiğini aşacak kadar yüksek değildir ses dalga boyları. Feza tamamen sessiz olmasa da bizim duyabileceğimiz eşiğin milyonlarca kat altındadır uzayda gök cisimlerinin çıkardığı sesler. Hiç sesin sedanın olmadığı bir yere geçip gözlerinizi kapatın ve uzay boşluğunda süzüldüğünüzü hayal edin ama dikkat edin, kaybolmayın 🙂

Ancak şunu da belirtelim, ses sadece uzayda yayılmaz. Gök cisimlerinin yaydığı elektromanyetik dalgalar, ses dalgalarına çevirilerek kayıt edilebilir. İnternette gök cisimlerinin dönerken çıkarttıkları sesleri dinleyebilirsiniz.

Ama durun! Bu soruyu çözmeden hiçbir yere gidemezsiniz. Cevabınızı alt taraftaki yorum kısmına nedeniyle birlikte yazarsanız mutlu oluruz, esen kalın! 🙂

Gokbilimi.Net soru

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir