Uzayda Çekilen Fotoğraflarda Yıldızlar Neden Kayıp?

Göğün Bilimini Yeryüzüne Aktarıyoruz!

Uzayda Çekilen Fotoğraflarda Yıldızlar Neden Kayıp?

Uzay fotoğraflarında neden yıldız görünmüyor?
 
Çok sık sorulan bir sorudur kendileri. Aslında cevabı da çok basit, ama maalesef bu fotoğrafların sahte olduğu iddiaları bile ortaya atılıyor konu hakkında pek bilgisi olmayanlar tarafından.
Basit bir deney yapın; cep telefonunuzu gece gökyüzüne çevirin ve gördüklerinizin fotoğrafını çekin. Kaç tane yıldız bu fotoğrafta görünüyor, bunu sayın. Üç? Beş?  Yoksaaaa…sıfır mı? Çok normal, çünkü göz denen doğal dedektörün bu konudaki algısı, fotoğraf çektiğimiz cihazlardan daha iyi. Çıplak gözle göğe bakıldığında yıldızları, Ay’ı, bazı gezegenleri ve hatta Andromeda Galaksisi’ni görebiliyoruz, ama çok gelişmiş ve ne hikmetse dolmuşta, otobüste bile insanların elinden bir türlü düşmek bilmeyen telefonlarla gece göğünün fotoğrafını çektiğimizde, Ay bile Ay olmaktan çıkıyor. İşbu sebepten, uzayda çekilen bir fotoğrafta yıldızları göremezsiniz. Görebilmeniz için uzun pozlama yapılması gerekir.
Anlık fotoğrafta göreceğiniz şey hemen hemen şuyken;323140-gece-ve-ayuzun pozlamada olacak olan da hemen hemen budur;Çalgı-Lyra-Takım-Yıldızı-ISO100-2-dakika-pozlamaAtmosferin varlığı – yokluğu bu durumu değiştirmiyor. Genelde yıldızlardan daha yakın bir gök cisminin fotoğrafı çekilirken pozlama süresi kısa tutulur. Aksi takdirde, fotoğrafı çekilmek istenen nesne aşırı şekilde parlayacak ve tabiri caizse “patlayacak”tır. Bu da fotoğraflarda istenmeyen bir durumdur.Ay fotoğraflarında yıldız görünmemesinin bir başka sebebi de şudur; Güneş ışığı yüzeye vurduğunda sebep olduğu yansıma, yıldızların görünmesini engeller. Tıpkı gündüz vakti hiçbir yıldızı görmüyor oluşumuz gibi. Yani fonun siyah olması sizi yanıltmasın. Oranın gecesi de gündüzü de, atmosfer yok denecek kadar seyrek olduğundan siyah görünüyor. Bu da Güneş’in ve ışığının varlığını unutmamıza sebep oluyor.

Görüldüğü üzere Ay'da çekilen fotoğraflarda yıldız görünmemektedir ve bu sizi yanıltmamalıdır.

Görüldüğü üzere Ay’da çekilen fotoğraflarda yıldız görünmemektedir ve bu sizi yanıltmamalıdır.

Evet, bir konunun daha sonuna geldik. Sağlıcakla kalın O:)

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir