Uzay’ın Başıboşları : Serseri Gezegenler

Göğün Bilimini Yeryüzüne Aktarıyoruz!

Uzay’ın Başıboşları : Serseri Gezegenler

SERSERİ GEZEGENLER

Adından da anlaşılacağı gibi Serseri Gezegenler, Uzay’ın başıboşlarıdır. Çünkü bu Gezegenler bir yıldız sistemine bağlı bulunmamaktadırlar. Eskiden bir yıldız sisteminin üyesi olup, birçok kozmik olaydan ötürü sisteminden kovulan gezegenler, serseri gezegen sınıfına dahil olmaktadırlar.

İçerisinde artık nükleer füzyon yapamayan ve bir sistemde bulunmayan eski yıldız üyeleri de bu sınıfın bir üyesidirler.

İçerisinde artık nükleer füzyon yapamayan ve bir sistemde bulunmayan eski yıldız üyeleri de bu sınıfın bir üyesidirler.


Serseri gezegenler sadece “gezegen” sınıfındaki üyelerden ibaret değildir. Yıldız olarak doğan fakat içerisinde gerçekleşecek nükleer füzyonların oluşabilmesi için gerekli olan sıcaklığa sahip olamayan yıldız tipleri de ışık veremeyecek konuma geldiklerinde serseri gezegen sınıfına girerler. Tabi eskiden yıldız sınıfında dahil olan bu gök cismi artık bağlı olduğu bir yıldız sisteminde bulunmaması gerekmektedir .

Şimdi diyeceksiniz ki var mı böyle bir gezegen diye, evet var. Örnek olarak CFBDSIR2149 adlı gök cismini verebiliriz. Sanmayın kafamdan salladım, bu öte gezegen sınıflandırılmasında herhangi bir yıldıza bağlanamadığı için onun adını alamadığından kaynaklıyor. Normalde yıldızının adı Gokbilimi.net ise bu gezegen de Gokbilimi.net b adını alacaktı ama maalesef koskoca uzayda kimse bu garibime sahip çıkmadı. Bu gezegenin yaşının tahminen 20 ile 200 milyon yıl arası olduğu düşünülüyor. E tabi bir yıldıza bağı olmadığı için keşfi ve gözlemlenmesi de bir hayli zor.

Bu videoda da “serseri olmayan” en ilginç 5 öte gezegeni tanıyabilirsiniz. Video uzun zaman önce yapıldı ve biz de farkındayız ki biraz amatörce. İdare edelim lütfen 🙂 (5. sıradaki gezegenin adı 55 Cancri e’dir)

[embedyt] http://www.youtube.com/watch?v=FCFniHl6Umg[/embedyt]

Gözlerinizi Uzay’dan ayırmayın, herkese iyi günler.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir