Venüs Neden Sistemimizdeki En Sıcak Gezegendir?

Hepimizin bildiği gibi, sistemimizdeki Güneş’e en yakın gezegen Merkür’dür. Ancak Merkür’ün ortalama sıcaklığı, Güneş’e Merkür’den kabaca 50 milyon kilometre daha uzak olan Venüs’ten düşüktür. Peki bu neden böyledir. Yani Venüs neden en sıcak gezegendir? Cevap çok da zor değil.

Gezegenlerin SıcaklıklarıSolda (mobilciler için daha farklı bir yerde olabilir) yer alan görselde de görüldüğü gibi Venüs aşağı yukarı 40 derece daha sıcaktır. Bunun başlıca sebebi “Sera Etkisi” dediğimiz zımbırtının kontrol dışına çıkmasından kaynaklanıyor. Peki sera etkisi nedir dediğinizi duyar gibiyim. (Bilenler alt paragrafa geçebilir) Sadece konumuzu ilgilendirdiği kadar anlatacağım. Bir gezegende bulunan karbondioksit gazı, güneş ışınlarını gezegende tutarak ısıtmaya başlar. Yani atmosferden kaçırmaz. Bunu bir battaniye gibi düşünebilirsiniz. Hatta kış ayları da gelmek üzereyken laptop üzerinizdeyse (tıpkı benimki gibi) ne demek istediğimiz çok daha iyi anlayabilirsiniz. Gelen ışınlar atmosferde tutulunca bu yoğun basınca sahip olan atmosferde sıcaklık da haliyle yüksek seviyelere çıkıyor.

Peki Venüs’ün atmosferindeki gazların yüzdeleri nedir?

İlgilendiğimiz konu kadarıyla %96.5 kadarı karbondioksit. Şimdi bazı konular şekillenmeye başladı diye umuyorum. Gezegendeki yoğun atmosfer ve atmosferde bulunan yoğun CO2, sera etkisini çılgın boyutlara ulaştırıyor. Dünya’daki CO2 oranı sadece %0.04. Bilim insanları bu orandaki ufacık artışların ciddi sonuçlar doğuracağını bas bas bağırıyor. Yani onları dinlemekte fayda var.

Peki Merkür neden bu kadar sıcak olamıyor? Çünkü Merkür gibi bu ışınları iyice tutacak kalınlıkta bir atmosfere sahip değil. Bu yüzden gündüz (Güneş’i göre tarafıyla) gece (Güneş’i görmeyen tarafı) arasında devasa sıcaklık farkları meydana gelmektedir. Peki bu devasa farkı başka nerede görüyoruz? (Cevap için soruyu kendinize sorun) Dediğiniz gibi; Ay’da. En düşük sıcaklık yaklaşık -230 derece iken en yüksek sıcaklık 120 derece civarıdır. (Atmosfer olmadığından ötürü) Bu iki derece de bizim yaşamamız içim mümkün değil. Yani atmosfer deyip geçme kardeşim. O olmasaydı olmazdık değil mi?

 

 

 

 

Venüs’ü Aşağıdaki Video İle Çoook Yakından Tanıyabilirsiniz 🙂
Hey, Bizi Facebook’ta Takip Eder misin!

Gokbilimi.Net'in kurucusu, yöneticisi ve tasarımcısı.. Astronomiyi yaşam tarzı olarak gören ve daima araştıran, araştırmakla da yetinmeyip sorgulayan ve şüphe duyan birisi. Bilimin aydınlattığı yolda durmadan ilerlerken başkalarını da bu yola sokmaya çalışan bir yıldız tozu..