Genç Yaşta Ölen Yıldızlar : Wolf-Rayet Yıldızları

Göğün Bilimini Yeryüzüne Aktarıyoruz!

Genç Yaşta Ölen Yıldızlar : Wolf-Rayet Yıldızları

Wolf-Rayet yıldızları, 1967 yılında ilk olarak Charles Wolf ve Georges Rayet tarafından keşfedilen ve adlarını da bu iki Fransız Astronomun soyadlarından alan büyük kütlede yıldız sınıfıdır. 20-30 güneş kütlesine ve 25.000-50.000 kelvin arası sıcaklık değerine sahip olan Wolf-Rayet yıldızları anlaşılacağı üzere Güneş’ten milyonlarca kat büyüklüğe ve sıcaklığa sahiptirler.

Wolf-Rayet yıldızları çok güçlü ışımalar yapabilmektedirler

Wolf-Rayet yıldızları büyük oranda hidrojen gazını Uzay’a saçtıklarından dolayı ömürleri çok kısa sürmektedir
Çok güçlü bir ışıma gücüne sahip olan Wolf-Rayet yıldızları yaptıkları ışımalardan meydana gelen yıldız rüzgarları yüzünden dış katmanlarında bulunan büyük ölçüde hidrojen zarfını uzaya saçarlar. Bu olay sonucu uzaya saçılan hidrojen miktarı o kadar fazladır ki Wolf-Rayet yıldızlarının çevresi hidrojen bulutuyla kaplanır. Fakat bildiğiniz üzere hidrojen miktarı bir yıldızda ne kadar çok ise yıldızın ömrü o kadar uzun olur. Bu yüzden hidrojen yakıtını dışarıya salan Wolf-Rayet yıldızlarının ömürleri çok kısa sürer.

Ortada bulunan Wolf-Rayet yıldızı WR 124 ve çevresindeki M1-67 nebulası

Ortada bulunan Wolf-Rayet yıldızı WR 124 ve çevresindeki M1-67 nebulası

Yıldız’ın hidrojen yakıtını dışarıya salması ile birlikte iç katmanlarda bulunan ağır elementler dışarıya çıkar ve bu elementler Wolf-Rayet yıldızlarının ölçülebilen tayf (spektrum) çizgilerini oluşturur.

Gözlerinizi Uzay’dan ayırmayın, herkese iyi günler.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir