Genç Yaşta Ölen Yıldızlar : Wolf-Rayet Yıldızları

Wolf-Rayet yıldızları, 1967 yılında ilk olarak Charles Wolf ve Georges Rayet tarafından keşfedilen ve adlarını da bu iki Fransız Astronomun soyadlarından alan büyük kütlede yıldız sınıfıdır. 20-30 güneş kütlesine ve 25.000-50.000 kelvin arası sıcaklık değerine sahip olan Wolf-Rayet yıldızları anlaşılacağı üzere Güneş’ten milyonlarca kat büyüklüğe ve sıcaklığa sahiptirler.

Wolf-Rayet yıldızları çok güçlü ışımalar yapabilmektedirler
Wolf-Rayet yıldızları büyük oranda hidrojen gazını Uzay’a saçtıklarından dolayı ömürleri çok kısa sürmektedirÇok güçlü bir ışıma gücüne sahip olan Wolf-Rayet yıldızları yaptıkları ışımalardan meydana gelen yıldız rüzgarları yüzünden dış katmanlarında bulunan büyük ölçüde hidrojen zarfını uzaya saçarlar. Bu olay sonucu uzaya saçılan hidrojen miktarı o kadar fazladır ki Wolf-Rayet yıldızlarının çevresi hidrojen bulutuyla kaplanır. Fakat bildiğiniz üzere hidrojen miktarı bir yıldızda ne kadar çok ise yıldızın ömrü o kadar uzun olur. Bu yüzden hidrojen yakıtını dışarıya salan Wolf-Rayet yıldızlarının ömürleri çok kısa sürer.

Ortada bulunan Wolf-Rayet yıldızı WR 124 ve çevresindeki M1-67 nebulası
Ortada bulunan Wolf-Rayet yıldızı WR 124 ve çevresindeki M1-67 nebulası

Yıldız’ın hidrojen yakıtını dışarıya salması ile birlikte iç katmanlarda bulunan ağır elementler dışarıya çıkar ve bu elementler Wolf-Rayet yıldızlarının ölçülebilen tayf (spektrum) çizgilerini oluşturur.

Gözlerinizi Uzay’dan ayırmayın, herkese iyi günler.

Hey, Bizi Facebook’ta Takip Eder misin!

antalya escort

Gokbilimi.Net'in kurucusu, üst yöneticisi ve aynı zamanda da big bossu. Sitesine aşık, yazıları herkesin anlayacağı biçimde açık, biraz da kaçık birisi. Herkesin tanısa seveceği klasik homo sapiens sapiens...