Yeni Başlayanlar İçin Astrofotoğrafçılık

Göğün Bilimini Yeryüzüne Aktarıyoruz!

Yeni Başlayanlar İçin Astrofotoğrafçılık

Öncelikle amatör bir astrofotoğrafçı olarak yaklaşık 3 yıldır bu hobiyle uğraşmaktayım. Kendimi amatör olarak niteliyorum çünkü bu alanda ismini duyurmuş önemli ustalar bulunmakta ve bu ustalardan halen ben de çeşitli bilgiler edinmekteyim. Araştırmak ve öğrenmek en önemli hazinedir… Astrofotoğrafçılık, kısaca gökyüzündeki nesnelerin fotoğraflanması ve bazı tekniklerle işlenmesi sürecidir.

Astrofotoğrafçılıkta temel amaç, sönük uzay nesnelerinden (yıldızlar, bulutsular, galaksiler vb.) uzun pozlama teknikleriyle daha çok ışık toplanmasıdır. Ancak sönük olmayan çeşitli nesneler (Güneş, Ay, gezegenler vb.) daha farklı tekniklerle de fotoğraflanmaktadır.

Bilindiği üzere gökyüzündeki nesneler ve dünyamız dinamik bir yapıdadır. Yani sürekli hareket etmektedirler. Hareket halindeki bir nesneyi uzun pozlama tekniğiyle fotoğraflamak için takip sistemi denilen kundağa ihtiyaç vardır. İşte bu durumda EQ ve AZ kundaklar ortaya çıkmıştır.

EQ Kundaklar Astrofotoğrafi için en ideal olanıdır. AZ kundaklar ise daha çok gözlem yapmak için idealdirler.

EQ Kundak

AZ Kundak

 

Astrofotoğrafi için çeşitli astronomi ürünleri vardır. Teleskoplar, DSLR makineler, astronomi kameraları vb. Fotoğraflama araçları bunların başında gelir.

Astrofotoğrafçılık hem maddi hem de manevi yönden biraz zahmetli işlerdir. Bu alanda; çekim zamanının, yerinin, saatinin, hava durumunun önemi büyüktür. İşte bu sebeple de “Planlama” önemli bir yer tutmaktadır.

 

Astrofotoğrafçılık 3 bölüme ayrılmaktadır.

 

 • Geniş alan Astrofotoğrafçılığı : Meteor yağmurları, Samanyolu, geniş gökyüzü ve takımyıldızlarının fotoğraflanması bu alana girmektedir. Sadece fotoğraf makinesi, geniş açı bir lens ve tripod yeterlidir.

 

 • Gezegen, Ay ve Güneş Astrofotoğrafçılığı : Teleskoplarla, Odak uzunluğu yüksek DSLR kamera Lensleri ile ve çeşitleri ekipmanlarla -tekniklerle- (Filtreler vb ) yapılan astrofotoğrafçılık biçimidir.

 

 • Derin Uzay Fotoğrafçılığı: Yine teleskoplar, odak uzunluğu yüksek DSLR kamera lensleri ve çeşitli ekipmanlarla -tekniklerle – yapılan astrofotoğrafçılık biçimidir. Hem bütçe hem de zaman yönünden en zahmetlisidir. Yıldızlar, nebulalar, kuyrukluyıldızlar bu alanda fotoğraflanmaktadır.

 

ASTROFOTOĞRAFÇILIKTA DSLR KAMERA AYARLARI

 

Öncelikle Fotoğraf makinesi ayarları çekim yapacağımız objenin türüne göre değişmektedir bu notu dikkate alalım.

 

Şimdilik Geniş Alan Astrofotoğrafi için gerekli en temel malzemelere bir göz atalım. Bunları şu şekilde sıralayabiliriz:

 

 • Tripod
 • Fotoğraf makinesi
 • Samanyolu çekimi için Geniş Açı ( 10-12-14-16 ve 18 mm ) ve Düşük F oranlı ( F1.4 ve F3.5 arası ) bir Prime Lens* yada 18-55 gibi kit lens…
 • Stellarium gibi Gökyüzü Rehberi Programları…
 • Fotoğraf makinesi kumandası ( Eğer yok ise gecikmeli 2-5 sn çekim modu olabilir)

 

*Prime Lens : Tek odak uzaklığına sahip lenslerdir. Zoom aralıklı lenslere göre optik yapısı sebebiyle daha kalitelidir bu yüzden Prime lens tercih edilmesi tavsiye edilir. Örneğin; Samyang 10 mm-12mm-14mm vb düşük F oranlı lensler…

  

DSLR MAKİNE AYARLARI

 

Öncelikle makinemizi tripoda sağlam bir şekilde monte etmeliyiz.

 

 • Manuel Mod ( M ) : Mod tekerleğimizi M harfine alalım.

Manuel Mod

 • Lensimizin üzerinde A-M harfleri var ise orayı da M harfine alalım.Eğer yok ise makinemizin menüsündeki çekim ayarlarından Manuel Focus-Elle Netleme olanı seçelim. Kısaca her şeyi manuel biçimde yapacağız ve titreşim engelleme modunu kapatacağız.

A-M Harfleri

 • Kameramızın İSO ayarlarını eğer Samanyolu çekecek ise yüksek İSO’ya almalıyız.(1600-6400 arası değerlerde 3-5 adet deneme çekimi yapabiliriz.)
 • Enstantane: 15-30 sn arasındaki değerlerde uzun pozlama deneyebiliriz.  15’’,18’’,20’’ 25’’ saniye gibi pozlama. ( 3-5 adet deneme çekimi yapabiliriz.)
 • F değeri: En küçük sayıya almalıyız. Lensiniz izin verdiği en küçük değer hangisi ise o… ( F2.0 -F2.8-F3.2  F-3.5 vb değerlerde 3-5 adet deneme çekimi yapabiliriz )
 • Lensimizi manuel netleme: yapmak için gökyüzünden parlak bir yıldızı seçiyoruz ve canlı ekran modunu açıyoruz. Seçtiğimiz o nesneye yine kameramızdaki yakınlaştırma tuşu (Mercek işareti oluyor genelde) ile yakınlaştırıp, lensimiz ön ucundaki netleme halkası ile netlemeye çalıyoruz. (Canlı ekranda netleme sırasında, seçtiğimiz obje bir nokta haline gelene kadar netleme halkasını sağa- sola çevirmeliyiz.)

Manuel Netleme

 • Ve artık makinemiz çekime hazır… Kumanda ile ya da 2-5 saniyelik gecikmeli çekim modunda deneme çekimlerine başlayabiliriz.

Not: Yukarıdaki ayarlara göre bu deneme çekimlerini ışık kirliliğinin az olduğu kırsal ve yüksek kesimlerde yapmanız en sağlıklı sonuçları verecektir. Ve bu yukarıdaki ayarlar sadece Samanyolu ve takımyıldızları gibi Geniş Alan Astrofotoğrafçılığı içindir.


Astrofotoğrafçılık

Nikon D5300 –İSO 6400—F3.5—18 mm—22’’ uzun pozlama ( Enstantane) –Adobe PS Camera RAW

 

 

Astrofotoğrafçılık

Nikon D5300—İSO 3200—F3.5—18 mm—15’’ uzun pozlama—Adobe PS Camera RAW

 

Astrofotoğrafçılık

Canon 1200D—İSO 100—F5.6—250 mm—1/100 sn Enstantane—Adobe PS Camera RAW

 

Astrofotoğrafçılık

Nikon D5300—İSO 2000–F3.5—20 mm—56’’ uzun pozlama -Star Adventurer  Mini EQ Kundak—Adobe PS Camera RAW (Bu fotoda takip sistemi kullanıldığı için 56 saniyelik uzun pozlama yaptım. Takip sistemi yok ise tripodla bu kadar uzun süre çekim zordur.)


Not: Yukarıda verdiğim fotoğraflar kendime aittir. Ve bilgi olması için pozlama değerlerini verdim. Bu değerler biraz da olsa kamera ayarlarında yol gösterir umarım. Tabi bu işler “Yaparak-Yaşayarak-Deneyerek” öğrenilmektedir.

Not 2: Geniş Alan Astrofotoğrafçılıkta “Adobe PS” programları, işleme süreçlerinin en önemli kısmını oluşturmaktadır. Bu sebeple olmazsa olmazlardan biri de bu programdır.


Yazar: Seyfullah Kök

Düzenleme: Sinan Özbaş

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir