Yıldız Kayması Dediğimiz Şey, Gerçekte Nedir?

Arkadaşlar;
yıldızlar kaymaz.net
Bir yıldızın kuyruklusu olmadığı gibi, kayanı da yoktur. Sadece görüntü benzerliğinden dolayı verilmiş isimlerden biridir bu.

Aslında çoğumuzun bildiği gibi, kayan şey yıldız değil meteordur. Meteorlar kısaca, kuyruklu yıldız ya da asteroitlerden kopan parçalardır. Bunlar uzayda gezerken bazen vahşi cazibemize kapılarak bize uğrarlar ve atmosferimize girmeye karar verirler. Bunu yaptıklarında da atmosferde muhatap oldukları sürtünme kuvveti yüzünden yanmaya başlarlar. Bunun sonucunda göreceğimiz şey, minicik, yıldıza benzeyen bir noktanın, ardında ışıklı bir iz bırakarak bir miktar yol almasıdır. Bu da gözümüze yıldızlardan biri “Kaymalıyım!” diyerek bir anda yer değiştirmiş gibi görünür.


Dünya atmosferinde yanarak yok olan taşlara meteor, yüzeye ulaşmayı başaranlara ise meteorit dendiğini bir başka yazımızda anlatmıştık.


 

rus
2013 yılında Rusya’nın Chelyabinsk bölgesine düşen meteorit – NASAYıldızlar, bizden son derece uzak mesafelerde bulunurlar. Güneş’i saymazsak (ki en yakınımızda olduğu halde onun bile uzaklığı ortalama 150 milyon kilometredir), en yakın yıldızdan bize ışığın gelmesi 4.2 yıl sürer. Yıldız kayması dediğimiz olay ise Dünya atmosferinde gerçekleşir. Yani kaba tabirle burnumuzun dibinde!

Yine Güneş üzerinden düşünelim: Güneş’i oradan alıp hızla bir başka yere koyarsanız, sistemi birbirine katarsınız. Her şey bir denge üzerine oturmuştur ve yıldızlar gerçekten kayıyor olsaydı tüm dengeler alt üst olurdu. Yani gerçek bir yıldızın kayması söz konusu olmamakla beraber, eğer kayıyor olsaydı öyle “Aaa, kaydı! Haydi dilek tutalım da gerçekleşsin!” şeklinde oldu bittiye gelebilecek bir şey olmazdı.

Bu arada, “kayan bir yıldız” görenin, o esnada dilediği dileklerin gerçek olduğu gibi batıl bir inanış vardır. Efendim yıldız ömrü bittiği için kayarmış da, bu esnada onu görüp de dilek tutmayı başaran şanslı kişinin duası, dileği kabul olurmuş…Bunun bir saçmalık olduğunu söylemeye aslında gerek yok, ama söylemiş olalım biz yine de.

Bu arada, aklına “Bu kadar meteorit yer yüzüne ulaşıyorsa, Dünya’nın ağırlığı artmaz mı?” gibi bir soru takılanlar olabilir. Dünya, üzerine yağan taşlardan aldığı kiloları, uzaya kaçırdığı gaz molekülleri nedeniyle fazlasıyla geri veriyor. Çalışmalar, yılda maksimum 80 bin tona yakın kütleyi şu veya bu nedenle kazanan Dünya’nın, 97 bin tona yakın kütleyi de “gaz kaçağıyla” kaybettiğini gösteriyor. Yani Dünya aslında zayıflıyor. Ancak bu, yüzde olarak hesaplandığında korkulacak bir miktar değil. O yüzden keyfinizi kaçırmayın ve bizi izlemeye devam edin.

Hey, Bizi Facebook’ta Takip Eder misin!

antalya escort