Yıldızlar Neden Parıldar?

Göğün Bilimini Yeryüzüne Aktarıyoruz!

Yıldızlar Neden Parıldar?

Gökyüzüne baktığımız zaman “yıldızlar”ın parıldadığını görmüşüzdür. Tabi çoğumuzun aklında bir soru oluşmasa da bazılarımız neden bu yıldızların parıldadığını sorabilir. Cevabı bu sefer uzayda falan değil, atmosferde.

Şöyle başlayalım: Lise coğrafyanız iyi mi? Peki tamam, herkes coğrafyada iyi olacak değil ama hepimiz güneş ışınlarının tutulma oranının ışınların geliş açısına bağlı olduğunu biliriz. Yani (eksen eğikliğini yok sayarsak) ekvatordan kutuplara doğru ışınların geliş açısı daralır ve tutulma oranı da artar. Aşağıdaki görsele de bakacak olursak, eğik açıyla gelen yerlerde tutulma oranı artmaktadır. Atmosferde ise her an hareketlilik olduğu için gelen ışınlar kırılır ve düz bir biçimde gözlemciye ulaşamaz.

Görüldüğü üzere ışınların geldiği açı arttıkça tutulma oranı azalır ve daha az kırılmaya maruz kalır.

Görüldüğü üzere ışınların geldiği açı arttıkça tutulma oranı azalır ve daha az kırılmaya maruz kalır.

Atmosferde sıcak soğuk rüzgarların sürekli etkinlik göstermesi ışığın sürekli olarak farklı açılarda kırılmasına neden olur ve bu durum da bize sanki parıldıyormuş gibi görünür. Üstteki durum ise şunu anlatıyor: Bir yıldızın ışınları ne kadar eğik açıyla geliyorsa parıldama da o kadar artar. Oysaki yıldızların “gökyüzünde” parıldamadığını hepimiz biliyoruz değil mi?

Peki Ya Gezegenler?

Yıldız ve gezegenler arasındaki farkları anlattığımız yazımızda (okuyanlar adına konuşuyorum) bir madde vardı. Yıldızlar parlarken gezegenler parıldamaz ve böylece kolayca ayırt edilebilirlerdi. Peki, gezegenler neden parıldamazlar? Aslında aynı atmosferden onların da yansıttıkları ışın geçmektedir fakat onlar yıldızlardan kat ve kat daha yakınlardır. Yani yıldızın gönderdiğin ışın demetiyle gezegenin gönderdiği bir değildir. Gezegenler daha kalın bir ışın demeti gönderdiği için bu kırılmalar gözle fark edilemeyecek kadar belirsizleşir. Aslında onlar da yıldız kadar uzak olup bir şekilde ışınlarını Dünya’daki bir gözlemciye ulaştırabilselerdi aynı parıldama olayı onlarda da gözükecekti.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir